Kwiat kalafiora - problematyka - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Kwiat kalafiora” to powieść Małgorzaty Musierowicz skierowana do młodzieży i poruszająca młodzieżowe problemy. Główną osią utworu jest uczucie, które rodzi się między Gabrysią Borejkówną a Januszem Pyziakiem. Pyziak to przystojny, znany wielu osobom podrywacz. Gdy Gaba odkrywa, że każdej dziewczynie prawi te same komplementy beszta i karci chłopaka. Podczas następnych spotkań, mimo chłodnego, zdystansowanego stosunku Borejkówny, młodzii zbliżają się do siebie. Chodzą na wspólne spacery, do kina, trzymają się za rękę. Jest dobrze, dopóki milczą. Gdy Pyziak decyduje się powiedzieć koleżance co do niej czuje, ta robi mu awanturę i odchodzi, choć już wie, że zakochała się w chłopaku. Na szczęście napięte stosunki są tylko chwilowe i ich relacje kończy pocałunek. Musierowicz zwraca tu uwagę na niełatwe losy pierwszych miłości i niezrozumienie wśród młodych. Innymi parami w utworze są: Robrojek i Aniela Kowalik, a także Pawełek i Danusia. Ich stosunki także nie należą do najprostszych.

Jednym z problemów jest niski poziom życia materialnego Borejków. Nie stać ich na nowe ubrania, na lepsze jedzenie, nie mówiąc już o słodyczach. Dlatego dziewczynki będąc w gościach niemalże „rzucają się na jedzenie”. Brak wystarczających środków sześcioosobowa rodzina rekompensuje sobie kupowaniem książek i życiem w świecie literatury. Gabrysia stwierdza: Postawa człowieka wobec dóbr materialnych oraz przedmiotów konsumpcyjnych nie zawsze zależy od jego widzimisię. Kiedy, na przykład człowiek jest częścią wielodzietnej komórki społecznej o umiarkowanych dochodach i nieumiarkowanie lekkomyślnym do nich stosunku, rozsądnie czyni, przybierając wobec wyżej wspomnianych dóbr postawę lekceważącą i nawet wyniosłą. Gabrysia nie przejmuje się swoim wyglądem, ani tym, że nie ma często się w co ubrać, idąc na prywatkę. Jej zaradna mama potrafi ze starej firanki „wyczarować” odpowiednią kreację. Gdy z finansami jest naprawdę źle Borejkowie zbierają nielubiane książki i odnoszą je do antykwariatu. Musierowicz pokazuje, że w życiu rodzinnym najważniejsze są relacje między jej członkami, a nie pieniądze.

Istotna w powieści jest właśnie kwestia rodziny. To rodzina jest najważniejsza, stanowi dla jej członków oparcie. Stosunki w domu Borejków nie są wyidealizowane, jednak poszczególni członkowie rodziny budzą sympatię czytelnika. Mama jest despotką, jednak trzyma na swych barkach cały dom. Nie przejmuje się kłótniami córek – ich skargi jednym uchem wpadają, a drugim wypadają. Tata to niezaradny życiowo bibliotekarz i filolog klasyczny. Jego świat stanowią książki, dlatego nie przejmuje się tym, co się wokół niego dzieje. Świetnie ukazane sostały cztery córki państwa Borejków. Najmłodsza Patrycja-Pulpecja jest pogodnym, beztroskim i pulchnym pięciolatkiem. Natalia zwana Nutrią ma obsesje na punkcie czystości, mówi o sobie w rodzaju męskim. Ida jest przewrażliwiona na punkcie swego wyglądu i swej osoby, zaś siedemnastoletnia Gabriela to odpowiedzialna, choć także nieco despotyczna osóbka. Choć na co dzień w domu Borejków panuje gwar i często dochodzi do kłótni, to jednak członkowie rodziny kochają się i szanują. Najlepiej o ich stosunkach świadczy cytat: „Gabriela, śmiejąc się, popatrzała w okna swego mieszkania. Były one jaskrawo oświetlone - wszystkie, choć rodzina siedziała tylko w jednym pokoju. Z ulicy, pod ukośnie zawieszoną, kusą zasłonką, widać było za plecami Idy migający ekran telewizora i schyloną mamę, która zbierała naczynia ze stołu. Pulpa i Nutria ze śmiechem nosiły się na barana. Nie było widać ojca, który siedział zapewne przed telewizorem i z nieobecnym spojrzeniem ciągnął herbat ze swej ulubionej, wysokiej szklanki. Gabrysia popatrzała w głąb pełnego Borejków pokoju i pomyślała, że diabelnie, diabelnie ich wszystkich kocha.”


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Kwiatu kalafiora w pigułce
2  Kwiat kalafiora - czas i miejsce akcji
3  Kwiat kalafiora - główne wątkiKomentarze: Kwiat kalafiora - problematyka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: