Streszczenie Kwiatu kalafiora w pigułce - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Ida Borejko ze starszą siostrą Gabrielą podczas powrotu z przedsylwestrowych zakupów spotykają Janusza Pyziaka – uprawiającego podobnie jak Gaba koszykówkę. Dziewczyna wspomina, że chłopak chciał ją poderwać podobnie jak wiele innych dziewczyn. Nie chce iść na prywatkę do kuzynki Joanny, bo nie ma się w co ubrać. Rodzina Borejków miała cztery córki – najmłodszą Patrycję zwaną Pulpecją, pierwszoklasistkę Natalię (zwaną Nutrią) rudowłosą Idę i siedemnastoletnią Gabrysię. Nie byli zbyt zamożni, niedawno przeprowadzili się do starej, dawno nieremontowanej poznańskiej kamienicy. Mama zdecydowała, że Ida nie może iść na prywatkę, a jedynie Gaba. Z zakupów wrócił tata z najmłodszymi córkami. Zjedzono wspólną kolację. Mama postanowiła pomóc najstarszej córce w przygotowaniu sylwestrowej kreacji z firanki. Miły nastrój przerwa la wizyta sąsiadki Szczepańskiej skarżącej się na hałasy i niezamykanie drzwi na klatkę schodową.

Na sylwestrowej prywatce u kuzynki Joanny Gabrysia spotkała Pyziaka, sympatyczną Anielę Kowalik o uzdolnieniach aktorskich, sąsiada Pawełka Nowackiego, Danusię Filipiak, Cesię i Hajduka oraz Roberta Rojka (Robrojka). Młodzi jedli, tańczyli, wygłupiali się. O północy Pyziak próbował pocałować Gabę. Zadzwonił telefon. Okazało się, że mama Borejkowa jest w szpitalu. Robrojek zawiózł Gabrielę najpierw do domu, by uspokoiła siostry, a następnie do szpitala. Operacja na żołądek udała się. Rano pozytywne wieści potwierdziły się, ale mama musiała zostać w szpitalu. Gabrysia postanowiła wysyłać do innych sygnały dobra. Życie Borejków stanęło do góry nogami. Najwięcej obowiązków spoczęło na Gabrysi. Musiała palić w piecu, przygotowywać posiłki, ubierać młodsze siostry, a tata żył w swoim świecie książek i nie widział problemu. Pierwszy obiad zupełnie jej się nie udał, więc tata postanowił iść na posiłek do szwagierki – ciotki Felicji. Rzutka kobieta zaplanowała zmiany, jakie muszą zajść w rodzinie.

Podczas wizyty w szpitalu doktor Kowalik zapewnił Borejków o szybkim powrocie do zdrowia mamy. Wieczorem Gabrysię odwiedziła Aniela z Robrojkiem. Rozmowy młodzieży znów przeszkadzały Szczepańskiej. Młodzi postanowili założyć Grupę Dyskusyjną Eksperymentalny Sygnał Dobra (ESD). Do grupy dołączył Paweł Nowacki i Danka Filipiak. Rankiem okazało się, że zapanowanie nad domowym chaosem jest niezwykle trudne. Dziewczynki napisały listy do mamy, w których każda w inny sposób relacjonowała sytuację w domu. Kolejnego dnia Gabrysia miała sprawdzian z fizyki u profesora Pieroga. Chociaż obawiała się o ocenę zapytana odpowiedziała na piątkę. Na lekcji polskiego nauczyciel Dmuchawiec tłumaczył, czym jest współczucie. Wieczorem, widząc nieporadność Borejków, ciocia Felicja postanowiła, że będzie im gotować.

Gabrysia wraz z Joanną i Robrojkiem świętowała szesnaste urodziny Anieli. Miły nastrój przerwała wiadomość o chorobie młodszych sióstr na świnkę. Gabrysia musiała zająć się chorymi, co nie było łatwe. Dziewczynki ponownie napisały listy do mamy, a ta zapewniła je, że zdrowieje. Gabrysia była przytłoczona obowiązkami. W nocy wystraszył ją kobiecy krzyk. Odkryła, że ich mieszkanie z mieszkaniem Szczepańskiej łączy otwór, który działa jak tuba. Potwierdziła to w mieszkaniu sąsiadki, jednak wystraszyła się hałasów dochodzących z piwnicy.

Na drugi dzień Gabrysia nie miała komu powiedzieć o nocnej przygodzie. Pozytywnie napisała klasówkę z fizyki. Po południu zaszedł do niej Pyziak, a następnie odprowadził na wywiadówkę do Nutrii. Następnie wrócił do Borejków na kolację i przeszedł się z Gabrysią do szpitala. Młodzi milczeli. W liście mama przestrzegała męża przed związkiem Gabrysi z Pyziakiem, jednak ten zapewniał o uczciwości chłopaka. Kolejnej soboty, mimo złej pogody, dom Borejków tętnił życiem. U chorego na świnkę ojca byli goście i rodzina, a u Gabrysi zebrała się Grupa Dyskusyjna ESD. Postanowiła przeprowadzić eksperyment z wysyłaniem sygnałów dobra. Na drugi dzień Grupa ESD podzieliła się obserwacjami i sporządziła protokół z eksperymentu z podsumowaniem. Podsłuchująca Szczepańska doniosła dyrektorowi szkoły o tym, że młodzież zajmuje się narkotykami.

Zaczęły się ferie zimowe. Życie Borejków ustabilizowało się. Okazało się, że najmłodsza Pulpa podczas swych eksperymentów topi pieniądze. W kolejną sobotę zebrała się Grupa ESD. Zabawę młodych przerwało wkroczenie nauczycieli Pieroga i Dmuchawca oraz przedstawiciela Komitetu Blokowego Kaczmarka. Ojciec Borejko uznał donos za absurdalny i zapewnił o niewinności córki. Nauczyciele otrzymali protokół z eksperymentu Grupy ESD. Wkrótce uniewinniono młodzież od zarzutów. Działanie grupy zawszono, jednak w następną sobotę ponownie spotkali się u Borejków. Janusz zamurował otwór do sąsiadki. Wieczorem po seansie filmowym Janusz prawił Gabrysi komplementy, jednak ta odrzuciła jego wyznania. Chłopak przyrównał ją do kalafiora. Młodzi rozstali się. Na klatce Gaba spotkała przedstawiciela Komitetu Blokowego. Wspólnie odkryli, że w piwnicy nocą dzielone jest mięso. Nazajutrz Gabrysia była zła jak osa. Podczas posiłku ojciec Borejko opowiedział o dziwnym zachowaniu Natalii – donosiła na koleżanki. Dziewczynka wybiegła z płaczem. Gabrysia w sprawie Pyciaka poradziła się mamy, która z radością przyjęła fakt poróżnienia młodych. Uczucie do Janusza nie opuściło jednak dziewczyny. Okazało się, że w szkole koleżanki odtrąciły Natalię.

Nazajutrz były imieniny ojca. Dziewczynki przygotowywały dla niego niespodzianki, a Gabrysia postanowiła upiec tort według przepisu cioci Feli. Nie miała formy do tortu, ale niespodziewanie z pomocą przyszła pani Szczepańska. Gaba wraz z Idą postanowiły na imprezę zaprosić Klaudiusza i Janusza. Tata wrócił punktualnie z pracy, a córki przywitały go serdecznie i wręczyły upominki. Nieoczekiwanie do domu wróciła także mama. Z życzeniami zawitała też Grupa ESD. Tort smakował wszystkim. Pyziak dołączył po dwóch godzinach i w korytarzu uściskał Gabrysię. Sąsiadka Szczepańska przyniosła w prezencie czekoladę wedlowską dla taty.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Kwiat kalafiora - streszczenie szczegółowe
2  Gabriela Borejko - charakterystyka
3  Kwiat kalafiora - kompozycja i narracjaKomentarze: Streszczenie Kwiatu kalafiora w pigułce

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: