Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Ida Borejko ze starszą siostrą Gabrielą podczas powrotu z przedsylwestrowych zakupów spotykają Janusza Pyziaka – uprawiającego podobnie jak Gaba koszykówkę. Dziewczyna wspomina, że chłopak chciał ją poderwać podobnie jak wiele innych dziewczyn. Nie chce iść na prywatkę do kuzynki Joanny, bo nie ma się w co ubrać. Rodzina Borejków miała cztery córki – najmłodszą Patrycję zwaną Pulpecją, pierwszoklasistkę Natalię (zwaną Nutrią) rudowłosą Idę i siedemnastoletnią Gabrysię. Nie byli zbyt zamożni, niedawno przeprowadzili się do starej, dawno nieremontowanej poznańskiej kamienicy. Mama zdecydowała, że Ida nie może iść na prywatkę, a jedynie Gaba. Z zakupów wrócił tata z najmłodszymi córkami. Zjedzono wspólną kolację. Mama postanowiła pomóc najstarszej córce w przygotowaniu sylwestrowej kreacji z firanki. Miły nastrój przerwa la wizyta sąsiadki Szczepańskiej skarżącej się na hałasy i niezamykanie drzwi na klatkę schodową.

Na sylwestrowej prywatce u kuzynki Joanny Gabrysia spotkała Pyziaka, sympatyczną Anielę Kowalik o uzdolnieniach aktorskich, sąsiada Pawełka Nowackiego, Danusię Filipiak, Cesię i Hajduka oraz Roberta Rojka (Robrojka). Młodzi jedli, tańczyli, wygłupiali się. O północy Pyziak próbował pocałować Gabę. Zadzwonił telefon. Okazało się, że mama Borejkowa jest w szpitalu. Robrojek zawiózł Gabrielę najpierw do domu, by uspokoiła siostry, a następnie do szpitala. Operacja na żołądek udała się. Rano pozytywne wieści potwierdziły się, ale mama musiała zostać w szpitalu. Gabrysia postanowiła wysyłać do innych sygnały dobra. Życie Borejków stanęło do góry nogami. Najwięcej obowiązków spoczęło na Gabrysi. Musiała palić w piecu, przygotowywać posiłki, ubierać młodsze siostry, a tata żył w swoim świecie książek i nie widział problemu. Pierwszy obiad zupełnie jej się nie udał, więc tata postanowił iść na posiłek do szwagierki – ciotki Felicji. Rzutka kobieta zaplanowała zmiany, jakie muszą zajść w rodzinie.

Podczas wizyty w szpitalu doktor Kowalik zapewnił Borejków o szybkim powrocie do zdrowia mamy. Wieczorem Gabrysię odwiedziła Aniela z Robrojkiem. Rozmowy młodzieży znów przeszkadzały Szczepańskiej. Młodzi postanowili założyć Grupę Dyskusyjną Eksperymentalny Sygnał Dobra (ESD). Do grupy dołączył Paweł Nowacki i Danka Filipiak. Rankiem okazało się, że zapanowanie nad domowym chaosem jest niezwykle trudne. Dziewczynki napisały listy do mamy, w których każda w inny sposób relacjonowała sytuację w domu. Kolejnego dnia Gabrysia miała sprawdzian z fizyki u profesora Pieroga. Chociaż obawiała się o ocenę zapytana odpowiedziała na piątkę. Na lekcji polskiego nauczyciel Dmuchawiec tłumaczył, czym jest współczucie. Wieczorem, widząc nieporadność Borejków, ciocia Felicja postanowiła, że będzie im gotować.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Kwiat kalafiora - streszczenie szczegółowe
2  Gabriela Borejko - charakterystyka
3  Kwiat kalafiora - kompozycja i narracjaKomentarze: Streszczenie Kwiatu kalafiora w pigułce

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: