Streszczenie Kwiatu kalafiora w pigułce - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Ida Borejko ze starszą siostrą Gabrielą podczas powrotu z przedsylwestrowych zakupów spotykają Janusza Pyziaka – uprawiającego podobnie jak Gaba koszykówkę. Dziewczyna wspomina, że chłopak chciał ją poderwać podobnie jak wiele innych dziewczyn. Nie chce iść na prywatkę do kuzynki Joanny, bo nie ma się w co ubrać. Rodzina Borejków miała cztery córki – najmłodszą Patrycję zwaną Pulpecją, pierwszoklasistkę Natalię (zwaną Nutrią) rudowłosą Idę i siedemnastoletnią Gabrysię. Nie byli zbyt zamożni, niedawno przeprowadzili się do starej, dawno nieremontowanej poznańskiej kamienicy. Mama zdecydowała, że Ida nie może iść na prywatkę, a jedynie Gaba. Z zakupów wrócił tata z najmłodszymi córkami. Zjedzono wspólną kolację. Mama postanowiła pomóc najstarszej córce w przygotowaniu sylwestrowej kreacji z firanki. Miły nastrój przerwa la wizyta sąsiadki Szczepańskiej skarżącej się na hałasy i niezamykanie drzwi na klatkę schodową.

Na sylwestrowej prywatce u kuzynki Joanny Gabrysia spotkała Pyziaka, sympatyczną Anielę Kowalik o uzdolnieniach aktorskich, sąsiada Pawełka Nowackiego, Danusię Filipiak, Cesię i Hajduka oraz Roberta Rojka (Robrojka). Młodzi jedli, tańczyli, wygłupiali się. O północy Pyziak próbował pocałować Gabę. Zadzwonił telefon. Okazało się, że mama Borejkowa jest w szpitalu. Robrojek zawiózł Gabrielę najpierw do domu, by uspokoiła siostry, a następnie do szpitala. Operacja na żołądek udała się. Rano pozytywne wieści potwierdziły się, ale mama musiała zostać w szpitalu. Gabrysia postanowiła wysyłać do innych sygnały dobra. Życie Borejków stanęło do góry nogami. Najwięcej obowiązków spoczęło na Gabrysi. Musiała palić w piecu, przygotowywać posiłki, ubierać młodsze siostry, a tata żył w swoim świecie książek i nie widział problemu. Pierwszy obiad zupełnie jej się nie udał, więc tata postanowił iść na posiłek do szwagierki – ciotki Felicji. Rzutka kobieta zaplanowała zmiany, jakie muszą zajść w rodzinie.

Podczas wizyty w szpitalu doktor Kowalik zapewnił Borejków o szybkim powrocie do zdrowia mamy. Wieczorem Gabrysię odwiedziła Aniela z Robrojkiem. Rozmowy młodzieży znów przeszkadzały Szczepańskiej. Młodzi postanowili założyć Grupę Dyskusyjną Eksperymentalny Sygnał Dobra (ESD). Do grupy dołączył Paweł Nowacki i Danka Filipiak. Rankiem okazało się, że zapanowanie nad domowym chaosem jest niezwykle trudne. Dziewczynki napisały listy do mamy, w których każda w inny sposób relacjonowała sytuację w domu. Kolejnego dnia Gabrysia miała sprawdzian z fizyki u profesora Pieroga. Chociaż obawiała się o ocenę zapytana odpowiedziała na piątkę. Na lekcji polskiego nauczyciel Dmuchawiec tłumaczył, czym jest współczucie. Wieczorem, widząc nieporadność Borejków, ciocia Felicja postanowiła, że będzie im gotować.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Gabriela Borejko - charakterystyka
2  Kwiat kalafiora - plan wydarzeń
3  Kwiat kalafiora - problematykaKomentarze
artykuł / utwór: Streszczenie Kwiatu kalafiora w pigułce    Tagi: