Bohaterowie Kwiatu kalafiora - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rodzina Borejków – niezamożna, niezaradna i pozbawiona siły przebicia.

Gabriela Borejko – siedemnastoletnia sportsmenka o długich nogach. Miała szerokie i stanowcze brwi, jakby stworzone do tego, by nimi lekceważąco poruszać. Wyróżniały ją brązowe, inteligentne oczy, rumiana, silnie piegowata twarz. Nosiła wytartą kurtkę, burą kurtkę i beret nieokreślonego koloru. Miała nierówno przyciętą blond grzywkę. Wyglądała jak duży, zaniedbany chłopak. Grała w koszykówkę w AZS-ie. Była wyzbyta kokieterii, cechowała ją pewna nonszalancja.

Ida Borejko – czternastoletnia, chuda i rudowłosa dziewczynka. Miała chudą, płaską i okrągłą jak talerz twarz, zadarty nos i rude brwi. Nosiła za duże palto po siostrze. Przejmowała się swoim wyglądem, potrafiła wiele czasu spędzać przed lustrem. Miała adoratora – Waldzia, który wykonywał za nią domowe obowiązki i pomagał w odrabianiu trudnych lekcji. Nadmiernie interesowała się płcią przeciwną i starała się zwrócić jej uwagę na siebie.

Natalia Borejko – miała włosy rude jak marchewka i była bardzo szczupła. Zwana była Nutrią. Mówiła o sobie w rodzaju męskim. Często smuciła się i płakała bez powodu. Miała dwa bziki – jeden związany był z higieną – mogła kąpać się pięć razy dziennie i ciągle było jej mało, drugi dotyczył tego, że uważała się za chłopca i często starała się mówić basem. Układała fantastyczne bajki.
Patrycja Borejko zwana Pulpecją – pięcioletnia dziewczynka, która wokół pulchnej buzi miała wijące się, złote loczki, przypominała barokowego aniołka. Była słodkim dzieciątkiem o silnym charakterze. Zdrowia, silna, o niezmąconej pogodzie ducha. Jej ulubionym eksperymentem było zatapianie różnych przedmiotów w wodzi i sprawdzanie czy toną.

Mila Borejko – mama czterech dziewczynek – Idy, Gabrieli, Natalii i Patrycji. Była drobna i bardzo szczupła. Miała nieco ponad czterdzieści lat. Na jej twarzy odbiły się troski codziennego życia. Była osobą miłą i dobrą, jednak apodyktyczną. Była niezłomnie oddana rodzinie i wypełniała obowiązki ponad miarę. Zazwyczaj kłótnie córek puszczała mimo uszu. W powieści trafia do szpitala z powodu problemów z żołądkiem.
Ignacy Borejko – filolog klasyczny i bibliotekoznawca. Był przygarbionym, posiwiałym rudzielcem o ciepłych brązowych oczach i subtelnym uśmiechu. Jego wrodzoną melancholię spowijał woal zadumy, pozwalający mu na izolację w domu zdominowanym przez kobiety. Często milczał, mówiąc ewentualnie do siebie. Unikał uczestniczenia w rodzinnych sporach. Nie miał zdolności technicznych.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Kwiat kalafiora - plan wydarzeń
2  Kwiat kalafiora - problematyka
3  Streszczenie Kwiatu kalafiora w pigułceKomentarze
artykuł / utwór: Bohaterowie Kwiatu kalafiora    Tagi: