Streszczenie Kwiatu kalafiora w pigułce - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Gabrysia wraz z Joanną i Robrojkiem świętowała szesnaste urodziny Anieli. Miły nastrój przerwała wiadomość o chorobie młodszych sióstr na świnkę. Gabrysia musiała zająć się chorymi, co nie było łatwe. Dziewczynki ponownie napisały listy do mamy, a ta zapewniła je, że zdrowieje. Gabrysia była przytłoczona obowiązkami. W nocy wystraszył ją kobiecy krzyk. Odkryła, że ich mieszkanie z mieszkaniem Szczepańskiej łączy otwór, który działa jak tuba. Potwierdziła to w mieszkaniu sąsiadki, jednak wystraszyła się hałasów dochodzących z piwnicy.

Na drugi dzień Gabrysia nie miała komu powiedzieć o nocnej przygodzie. Pozytywnie napisała klasówkę z fizyki. Po południu zaszedł do niej Pyziak, a następnie odprowadził na wywiadówkę do Nutrii. Następnie wrócił do Borejków na kolację i przeszedł się z Gabrysią do szpitala. Młodzi milczeli. W liście mama przestrzegała męża przed związkiem Gabrysi z Pyziakiem, jednak ten zapewniał o uczciwości chłopaka. Kolejnej soboty, mimo złej pogody, dom Borejków tętnił życiem. U chorego na świnkę ojca byli goście i rodzina, a u Gabrysi zebrała się Grupa Dyskusyjna ESD. Postanowiła przeprowadzić eksperyment z wysyłaniem sygnałów dobra. Na drugi dzień Grupa ESD podzieliła się obserwacjami i sporządziła protokół z eksperymentu z podsumowaniem. Podsłuchująca Szczepańska doniosła dyrektorowi szkoły o tym, że młodzież zajmuje się narkotykami.

Zaczęły się ferie zimowe. Życie Borejków ustabilizowało się. Okazało się, że najmłodsza Pulpa podczas swych eksperymentów topi pieniądze. W kolejną sobotę zebrała się Grupa ESD. Zabawę młodych przerwało wkroczenie nauczycieli Pieroga i Dmuchawca oraz przedstawiciela Komitetu Blokowego Kaczmarka. Ojciec Borejko uznał donos za absurdalny i zapewnił o niewinności córki. Nauczyciele otrzymali protokół z eksperymentu Grupy ESD. Wkrótce uniewinniono młodzież od zarzutów. Działanie grupy zawszono, jednak w następną sobotę ponownie spotkali się u Borejków. Janusz zamurował otwór do sąsiadki. Wieczorem po seansie filmowym Janusz prawił Gabrysi komplementy, jednak ta odrzuciła jego wyznania. Chłopak przyrównał ją do kalafiora. Młodzi rozstali się. Na klatce Gaba spotkała przedstawiciela Komitetu Blokowego. Wspólnie odkryli, że w piwnicy nocą dzielone jest mięso. Nazajutrz Gabrysia była zła jak osa. Podczas posiłku ojciec Borejko opowiedział o dziwnym zachowaniu Natalii – donosiła na koleżanki. Dziewczynka wybiegła z płaczem. Gabrysia w sprawie Pyciaka poradziła się mamy, która z radością przyjęła fakt poróżnienia młodych. Uczucie do Janusza nie opuściło jednak dziewczyny. Okazało się, że w szkole koleżanki odtrąciły Natalię.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Kwiat kalafiora - problematyka
2  Kwiat kalafiora - czas i miejsce akcji
3  Kwiat kalafiora - kompozycja i narracjaKomentarze
artykuł / utwór: Streszczenie Kwiatu kalafiora w pigułce    Tagi: