Gabriela Borejko - charakterystyka - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Akcja „Kwiatu kalafiora” skupia się na rodzinie Borejków, jednak główną bohaterką jest najstarsza z córek – Gabriela Borejko. Siedemnastoletnia dziewczyna to sportsmenka o długich nogach. Ma szerokie brwi, jakby stworzone do tego, by nimi lekceważąco poruszać. Wyróżniają ją brązowe, inteligentne oczy, rumiana, silnie piegowata twarz. Ma też nierówno przyciętą blond grzywkę, dlatego wyglądała jak duży, zaniedbany chłopak.

Gabrysia na co dzień nosiła wytarte dżinsy, burą kurtkę i beret nieokreślonego koloru. Nie dbała o swój wygląd, nie malowała się. Krytykowała to zarówno jej młodsza siostra Ida, jak i kuzynka Joanna. Jednak Gaba ma do swego wyglądu dystans. Cechuje ją także duże poczucie humoru. Jej główną pasją była koszykówka, w którą grała w AZS-ie. Dzięki temu, że w domu wciąż królowały książki Gabrysia była oczytana, inteligentna i ambitna. Nie miała problemu z większością przedmiotów, szczególnie lubiła język polski i swojego wychowawcę Dmuchawca. Najgorzej szło jej z fizyki, jednak okazało się, że z tego przedmiotu także potrafi dostać piątkę. Czas wolny Gabrysia spędzała z przyjaciółmi na prywatkach, potańcówkach, a także rozmowach o życiu. To jej eksperyment z wysyłaniem sygnałów dobra zainicjował powstanie Grupy Dyskusyjnej ESD.

Gabriela była wyzbyta kokieterii, cechowała ją pewna nonszalancja. Miała dobry kontakt z rodzicami, jednak młodsze siostry często traktowała z góry, instrumentalnie. Gdy zajęła się prowadzeniem domu pokrzykiwała i poszturchiwała młodsze rodzeństwo. Ida uważała ją za tyrankę. Także w relacjach damsko-męskich nie radziła sobie idealnie. Nie potrafiła szczerze porozmawiać z Januszem Pyziakiem i zaufać mu. Jednak serce zwyciężyło i choć z wierzchu Gaba nie miała za grosz romantyzmu, to w środku czuła rosnącą miłość. Gaba jest obowiązkowa i sumienna, co wykazuje podczas nieobecności mamy, która trafia do szpitala. Potrafi zająć się swoim rodzeństwem i całym domem. Jest także gościnna i to w jej domu najczęściej zbierają się przyjaciele z Grupy Dyskusyjnej.

Myślę, że Gabrysia jest typową nastolatką, która ma swoje problemy i gorsze dni. Jej erudycja, przyjazny stosunek do otoczenia, chęć dawania dobra zjednują tę bohaterkę. Dzięki temu, że ma swoje wady i nie jest kryształowa dużo łatwiej się z nią utożsamiać.

Oznacz znajomych, którym może się przydać
  Dowiedz się więcej
1  Kwiat kalafiora - czas i miejsce akcji
2  Kwiat kalafiora - wyjaśnienie tytułu
3  Streszczenie Kwiatu kalafiora w pigułceKomentarze
artykuł / utwór: Gabriela Borejko - charakterystyka    Tagi: